#006 Beszélgetés | Mintázatok: Te is követsz párat!

Győri Zsuzsanna írása

“Miért mindig velem történik ilyesmi?”

“Hihetetlen, hogy folyton belefutok ugyanabba a hülyeségbe!”

“El sem kezdem, úgyis ugyanaz lesz a vége!”

A legtöbbünk számára ismerősek ezek a mondatok. Ha életünkben gyakran ismétlődnek ugyanolyan vagy nagyon hasonló helyzetek, akkor gyanús, hogy valamilyen, gyerek- vagy kamaszkorban kialakult mintázatot követünk, és ennek a legtöbbször még csak nem is vagyunk tudatában.

“A sémák olyan szervezett memóriastruktúrák, amelyek észlelés és gondolkodás eredményei, ami magában foglalja a világgal kapcsolatos tudásunkat és elvárásainkat. Így tárgyakat, embereket, eseményeket és helyzeteket osztályozunk a sémák segítségével. Az új információkat a meglévő sémák segítségével dolgozzuk fel.” — ez áll a Wikipédián.

Kimondható tehát, hogy sémák, mintázatok segítségével tanulunk és tájékozódunk a világban.

Könnyen belátható azonban, hogy a tanult sémák nem mindig vannak hasznunkra, sőt: gyakran megkeserítik az életünket. A séma fogalmát ebben az értelemben először Jeff Young használta a ’90-es évek elején: ő összesen 18 olyan maladaptív sémát különböztetett meg, amelyeket gyermekkorban tanulunk, de felnőttkorunkban is hatnak.

Ezek a mintázatok olyan rögzült hiedelmek, amelyek meghatározzák, hogyan látjuk a világot, hogyan viszonyulunk másokhoz, de még a párkapcsolatainkra is hatással vannak.

A Beszélgetés 6. epizódjában a gyerekkorban rögzült mintázatokról, és azok felnőttkori hatásairól beszélgettünk.

Beszélgetőpartnerek:

Győri Zsuzsanna | www.mindenszovarazsige.hu

Cs. Tóth Ibolya | www.ultraibolya.eu

Kéthetente jelentkezünk új részekkel, amelyeket itt, a honlapon is megosztok; vagy iratkozz fel podcast csatornánkra a Spotify-on vagy a Youtube-on!

Gyöngyösi-Szabó Anna hagyja magát megihletni a Beszélgetés adásaitól, és csodálatos felnőtt-meséket ír a podcastban felmerülő témákra.

A mintázatokról szóló mesét >>ITT<< találod.

(kép forrása: Pexels)