Minden szó varázsige

Az analógiás gondolkodásról

Az analógiás gondolkodás egy kognitív folyamat, amely két különböző dolog (esemény, helyzet, fogalom stb.) közötti hasonlóságok felismerésén és alkalmazásán alapszik. 

Fejlesztése azért fontos, mert az emberi gondolkodás alapvetően analógiák mentén működik. 

Ez a gondolkodásmód lehetővé teszi számunkra, hogy egy adott kontextusból származó ismereteinket átültessük egy másik kontextusba, így segítve az új problémák megértését és megoldását.

Az analógiás gondolkodás alapvetően három mozzanatból áll:

  • Első az azonosítás: ez az a pillanat, amikor felismerjük a hasonlóságot két különböző dolog között. Ez a hasonlóság lehet felszínes, vagy érintheti a mélyebb struktúrákat. A felszínes hasonlóságok az objektumok vagy helyzetek közvetlenül is érzékelhető, látható tulajdonságaira vonatkoznak, míg a mélystrukturális hasonlóságok az alapvetőbb, rejtett összefüggésekre és működési mechanizmusokra  terjednek ki.

  • Az analógiás gondolkodás második lépése az átvitel. Ez az a mozzanat, amikor az egyik kontextusból származó ismereteinket vagy megoldási stratégiáinkat átvisszük egy másik, új helyzetre. Ez a lépés nagyon fontos a kreatív problémamegoldás szempontjából, mivel ez lehetővé teszi számunkra, hogy meglévő tudásunkat új, előre nem látható körülmények között is alkalmazzuk.

  • A harmadik lépés maga az alkalmazás. Az új kontextusban alkalmazzuk az átvitt ismereteket vagy megoldási stratégiákat annak érdekében, hogy megoldjuk a problémát vagy jobban megértsük a helyzetet. Ez a lépés magában foglalja az adott analógia korlátainak felmérését is, hiszen nem minden elem vagy aspektus lesz teljesen átvihető vagy releváns az új helyzetben.

Készen állsz arra, hogy tudatosan irányítsd az életed? Csatlakozz a Tudatos Analógiás Gondolkodás tréninghez!

Miért fontos?

Az analógiás gondolkodás hatalmas szerepet játszik a tanulásban, a kreatív gondolkodásban, és az új ötletek megszületésében. Segít összekapcsolni a már meglévő tudásunkat új ingerekkel és információkkal, ez pedig mélyebb megértéshez és bölcsebb döntésekhez vezet. Kritikus szerepe van a problémamegoldásban is, hiszen lehetővé teszi számunkra, hogy korábbi tapasztalatainkat új, az ismertektől látszólag különböző helyzetekre is alkalmazzuk.

Ez a fajta gondolkodásmód segít összefüggéseket találni különböző dolgok, események és fogalmak között, még akkor is, ha első pillantásra ezek között nincs közvetlen kapcsolat.

Az analógiák használata a spirituális fejlődésünk szempontjából is alapvető jelentőségű. 

Az analógiás gondolkodás képességével kutatások szerint már az egészen kicsi gyerekek is rendelkeznek, 6 éves korra pedig már ugyanazt az agyterületet használják az analógiás gondolkodás során, mint a felnőttek. De miért fontos, hogy felnőttként is fejlesszük ezt a képességünket?

Felnőttként gyakran beleragadunk a racionális, lineáris gondolkodásba, ez pedig korlátozza kreativitásunkat és képességünket arra, hogy környezetünket és életünk történéseit új, addig figyelembe nem vett perspektívákból lássuk. Az analógiás gondolkodás fejlesztése lehetővé teszi, hogy felfedezzük, értelmezzük, és koherens összefüggésrendszerbe helyezzük a minket körülvevő világ jelenségeit. Segít kreatív megoldásokat találni problémáinkra, és mélyebb megértéshez, békésebb mindennapi működéshez vezet.

Szerepe a spirituális utunkon

Az analógiák segítségével megérthetjük az elsőre láthatatlannak tűnő kapcsolatokat saját belső világunk és a kozmosz nagyobb rendszerei között. A készségszinten gyakorolt analógiás gondolkodás új perspektívákat nyit előttünk: képesek leszünk felismerni és megélni az egység élményét, a sokféleség látszatán túl. Könnyebben érzékelhetjük a szinkronicitásokat életünkben, és jobban megérthetjük a “mint fent, úgy lent” hermetikus elvét, ami az univerzális összefüggések megértésének alapja.

Hogyan segíti a Tarot az analógiás gondolkodást?

A Tarot kártyavetés során a kártyák képei, szimbólumai és archetípusai végtelenül gazdag vizuális nyelven szólnak a kártyavetőhöz és a kérdezőhöz. Úgy is mondhatjuk, hogy a Tarot egyike a számtalan módnak, amelyen az Univerzum kommunikál velünk. Persze ehhez az is szükséges, hogy nyitottak legyünk ezekre az üzenetekre, és képesek legyünk értelmezni is őket.

A lapokon látható számok, ábrák és szimbólumok analógiák által tükrözik az életünkben zajló eseményeket, rejtett érzéseinket, vágyainkat és félelmeinket. Az analógiás gondolkodás a lapok értelmezésében és az általuk közvetített üzenet megfejtésében is szerepet játszik.

Hogyan?

A kérdező egy-egy kirakásnál azokat a lapokat fogja kihúzni, amelyek az aktuális élethelyzetére, belső állapotára a leginkább rezonálnak. A kirakásban analógiák segítségével ismerjük fel, hogy egy-egy lap melyik élethelyzetre, melyik külső vagy belső állapotra vonatkozik. Így a lapok — sok más mellett — utalhatnak valamely személyes kapcsolatunkra, vagy valamilyen belső változásra is.

Az analógiás gondolkodás tehát lehetővé teszi, hogy áthidaljuk a távolságot a szimbolikus képek és saját életünk konkrét helyzetei között.

Az analógiák használata a Tarot-olvasásban persze nem csak az egyes lapok értelmezésére korlátozódik, hanem a lapok közötti kapcsolatok felismerését, az összefüggések felfedezését is elősegíti. Például a Halál és a Világ lap együttesen jelentheti valaminek a végét és egy új kezdetet, szimbolizálva az átalakulást és a megújulást. Az analógiás gondolkodás segít észrevenni és értelmezni ezeket a kapcsolatokat a lapok közt, így ad útmutatást életünk aktuális szakaszában.

Ez tehát nem csak egy gondolkodásmód, hanem híd a látható és a láthatatlan világ között. 

Segítségével nem csupán az Univerzum jelenségei és belső világunk közt meghúzódó rejtett összefüggéseket érthetjük meg mélyebben, hanem személyes problémáink feltérképezéséhez és megoldásához is remek sorvezetőt kapunk. 

Ha bizonytalan vagy, hogy jelenlegi élethelyzetedben mi lenne a megfelelő döntés,

ha nagy a rendetlenség a gondolataid és az érzéseid közt,

ha szorongsz a jövőtől, mert nem látod, hogy milyen lehetőségeid vannak,

ha elveszettnek érzed magad, és útmutatásra lenne szükséged,

ha rendet akarsz tenni a fejedben és tisztán akarsz látni, de egyedül már nem megy,

akkor a Tudatos Analógiás Gondolkodás tréninget neked dolgoztam ki!

Változtass az életeden a tudatos analógiás gondolkodás segítségével! Hozz tisztább döntéseket, szabadulj meg a túlgondolástól, találj rá a valódi énedre!

Tanuld meg az Univerzum nyelvét, amit a tudattalanod is beszél: tanuld meg észrevenni, értelmezni és használni az analógiákat!

5 + 4 =

Fontos: a Tarot-ülések nem helyettesítik a mentálhigiénés szakemberrel folytatott terápiát.

Ha a kompetenciáimat meghaladó kérdést vagy élethelyzetet hozol el hozzám, akkor javasolni fogok megfelelő szakembereket neked.

Jogi és egészségügyi kérdésekben nem kérek iránymutatást a kártyától.

Hallgass bele egy podcast-adásba:

#016 Beszélgetés | Hidakat építünk vagy falakat?

#016 Beszélgetés | Hidakat építünk vagy falakat?

Mit tehetsz, ha elindulsz az önismeret és a spiritualitás útján, de a párod nem tart veled? A Beszélgetés podcast 16. epizódjában megvizsgáljuk azokat a helyzeteket, amikor egy párkapcsolatban az egyik fél – gyakran a nő – elkezd foglalkozni önfejlesztéssel,...

bővebben
#015 Beszélgetés | Mit tegyünk, ha egymás agyára megyünk?

#015 Beszélgetés | Mit tegyünk, ha egymás agyára megyünk?

Párkapcsolati konfliktusok női szemmel A Beszélgetés podcast 15. adásában a párkapcsolati konfliktusok szerepéről és jelentőségéről beszélgettünk, méghozzá női szemszögből. A konfliktusok sokszor ijesztőnek tűnnek, pedig valójában elengedhetetlenek egy párkapcsolat...

bővebben
#014 Beszélgetés | Te felnőttél a párkapcsolatodhoz?

#014 Beszélgetés | Te felnőttél a párkapcsolatodhoz?

Látszólag felnőtt emberek párkapcsolatba kezdenek, aztán összeházasodnak, házat építenek, gyereket nevelnek. De önmagukat vajon képesek-e felnevelni annak érdekében, hogy megértsék egymást és a kapcsolati dinamikájukat? Új adásunkban a párkapcsolati kommunikáció...

bővebben