Jó nagy elmaradásban vagyok ezekkel a naplókkal, mivel Lacival ellentétben én még egyetlen részt sem írtam meg, pedig az első perctől ígérgetem. 🙂
Mentségem nincs, csak magyarázatom, de azt megtartom magamnak.
Elölről kezdem, mindig úgy a legegyszerűbb.
Csépányi Laci nem sokkal azután keresett meg, hogy a Minden szó varázsige oldala éles lett. Ismeretségünk régre nyúlik vissza, de valahogy mindig felszínes maradt: az elmúlt években mindössze néhány messenger-üzenetet váltottunk.
Ez azonban ahhoz elég volt, hogy tudjam: Laci alkotó ember, zenét is szerez, remekül ír, érdeklik a minket körülvevő világ mélyebb és magasabb szférái, a spiritualitás, a metafizika.
Amikor megkért, hogy tanítsam a Tarot-ra, először megrémültem. Én? Tanítani? Hiszen még én magam is tanulom a kártyát és önmagamat is!
Végül két dolog győzött meg: az egyik, hogy Lacinak már voltak előzetes ismeretei a Nagy Arkánumokról, tehát nem teljesen a nulláról kellett indulnunk.
A másik pedig, hogy rájöttem: soha nem leszek készen, soha nem fogom úgy érezni, hogy eleget tudok, életem végéig tanulni fogok én is, ahogyan eddig is mindig tanultam. Ha arra várnék, hogy mikor fogom magam felkészültnek érezni a tanításra, akkor soha nem kezdenék bele.
Pontosan így voltam magával a kártyavetéssel is 2021-ben. Megtanultam az alapokat a csodálatos Király Mónikától, aztán egyáltalán nem voltam óvatos. Nézegethettem volna a lapokat egyenként és évekig csendes magányomban, ahogyan sokan javasolják. Ehelyett, akinek csak tudtam – aki csak akarta a baráti körömből – , annak vetettem. Nem féltem. Abban biztos voltam, hogy hülyeséget mondani nem fogok, mert azt kártya nélkül is viszonylag ritkán szoktam. Szerencsére az élet engem igazolt, az évek során egyre mélyebben és szorosabban kapcsolódtam a kártyáimmal. Mondhatom, hogy mára már félszavakból is értjük egymást. 🙂
Visszagondoltam tehát a saját kezdeteimre, aztán azt mondtam Lacinak: csináljuk! Persze, azt még nem tudtam, hogyan. Hittem, hogy megtalálom a legmegfelelőbb megoldásokat.
Laci szeretett volna megtanulni néhány egyszerű kirakási módot, ezért úgy döntöttem, hogy bedobom őt a mélyvízbe, és ha már a Nagy Arkánumokat úgyis ismeri, egy nem túl bonyolult kirakással indítunk.
Ezt most veletek is megosztom.
Helyzetjelentés
Ezt a kirakást “helyzetjelentésnek” kereszteltem el, mivel rengetegféle helyzetre és kérdésre alkalmazható.
A “helyzetjelentés” a klasszikus kelta kereszt kirakás első hat lerakott lapjának felel meg, az alábbi módon:
Értelmezés
- 1-es pozíció: a jelenlegi állapot
- 2-es pozíció: bármi, ami még hat a jelenlegi állapotra (pl.: zavaró mellékkörülmények; segítő energiák);
- 3-as pozíció: ahogy működöm az adott állapotban/helyzetben, vagy amit tudatosan megtehetek, amiről dönthetek stb. (pl.: teszek-e aktívan a saját fejlődésemért? Őszinte vagyok-e magammal?)
- 4-es pozíció: tudat alatti mozgatórugók, mintázatok; minden, ami rejtett, de mégis hat a helyzet egészére (pl. vakfoltok)
- 5-ös pozíció: ami a múltból hat a jelenlegi állapotra/helyzetre; amit magam mögött kellene hagynom, el kellene engednem (pl.: kellemetlen múltbéli emlék; maladaptív mintázat stb.)
- 6-os pozíció: ami a jelen energiák alapján a közeljövőben bekövetkezhet; a helyzettel kapcsolatos tanács; valami előremutató.
Látható, hogy az egyes pozíciók jelentése, üzenete nem egzakt, nem lehet néhány mondatban összefoglalni, hiszen ezen a ponton lép be az elemzés folyamatába az intuíció, azaz hogy a kártyavető mely jelentéstartalmakra hangolódik rá, azokat hogyan kombinálja, mit olvas ki belőlük.
A “helyzetjelentés” egy rendkívül rugalmas kirakás, mert sokféle helyzetre alkalmazhatjuk és kérhetünk általa útmutatást, egyszerűen annyi a dolgunk, hogy az egyes pozíciók, és az azokba lerakott kártyalapok üzenetét analógiás módon a kérdéses helyzetre vonatkoztassuk.
Megkértem Lacit, hogy húzzon hat lapot a Nagy Arkánumokból, és az itt ábrázolt módon rakja ki maga elé. Mivel az óráink online, videóhívásban zajlanak, így én is kiraktam magam előtt az általa húzott lapokat.
A kirakás hibátlanul tükrözte Laci jelenlegi élethelyzetét (ezen persze nem voltam meglepődve), és a fenti szempontok alapján ő maga is remekül összekombinált a kirakott lapokból néhány üzenetet.
Míg beszélgettünk, éreztem, hogy talán kicsit korai volt rögtön egy kirakással indítani (bár a klasszikus múlt-jelen-jövő kirakást már többször is alkalmazta korábban), és ezt később ő maga is megerősítette. Mégis úgy érzem, hogy helye volt ennek a tanulási folyamatban: nem csak az övében, hanem az enyémben is.
Eddig négyszer 90 percet töltöttünk el így együtt a Tarot társaságában, és minden alkalommal tanulok valami fontosat Laciról, a kártyáról és önmagamról is, az első alkalommal sem volt ez másként.
Levontam a tanulságokat:
- ha legközelebb így kezdek dolgozni valakivel, az első alkalommal mindenképpen fel kell mérnem a tudását;
- a tanulásban, tanításban fontos a fokozatosság, azaz nem önthetek azonnal mindent a tanuló nyakába (ez egyébként magára a kártyavetésre is igaz: nem kell minden információt megosztanom, amit látok);
- a tanítás mindig tanulás is, sőt egy-egy ilyen alkalomból sokkal többet tanulok, mint egy “átlagos” kártyavetésből.
Ebből az első alkalomból Laci is levonta a maga tanulságait, és végül abban maradtunk, hogy a továbbiakban inkább a Nagy Arkánum lapjaival foglalkozunk behatóan, mivel ő is úgy érezte, hogy van még mit tanulnia róluk.
Így aztán a második találkozásunkkor az origótól indultunk.
Úgy terveztem, hogy 90 perces alkalmaink során 30-30-30 percet szánunk egy-egy lapra. Ezt először persze nem tudtam betartani, így a második találkozásunkkor a Bolond és a Mágus lapjait tudtuk csak közelebbről megnézni. A későbbiekben azonban már figyeltem arra, hogy tartsuk a meghatározott időt, így a legutóbb már nagyon jól sikerült tartani a 30 percet.
A Nagy Arkánumok
A 0. laptól, a Bolond lapjától sorban indultunk el, hosszan időzve minden lapnál. Előbb Lacit kérdeztem, hogy mit lát az adott kártyán, melyik szimbólum mit jelent számára, mire emlékezteti őt. Ezután külön-külön is beszéltünk a szimbólumokról, illetve minden lap esetében azt kértem tőle, hogy találja meg a párhuzamot a saját, jelenlegi életével.
Vajon mit üzenhet a Bolond, a Mágus, a Főpapnő és a többi lap Csépányi Lászlónak 2023 tavaszán?
A 22 Nagy Arkánum egymás mellé rakva egy univerzális emberi sorstörténeten vezeti végig a szemlélőt. A lapok által szimbolizált események minden ember életében eljönnek így vagy úgy, bár nem feltétlenül a lapok sorrendjében.
Laci esetében is kiderült, hogy minden egyes tanult lapnak megvan az életében az aktualitása. Ebből újabb tanulságokat vontam le:
- a Tarot, bármilyen módon foglalkozzunk is vele, mindenképpen mélyíti az önismeretünket;
- akár tanuljuk, akár tanítjuk a lapokat, akár valamilyen kirakásból vonunk le következtetéseket, az éppen elénk kerülő lap számunkra aktuális és fontos üzenetet fog hordozni, csak észre kell vennünk azt;
- az egyediben mindig ott van az univerzális üzenet, és fordítva.
Összegzés
Boldog vagyok, hogy elkezdtük Lacival ezt a közös munkát, és izgatottan várok minden alkalmat, mert nagyon hamar kiderült, hogy mind a ketten épülünk és tanulunk ebből az együttműködésből.
Hálás vagyok Lacinak, hogy vállalta és komolyan veszi ezeknek az alkalmaknak a naplózását.
Nem véletlenül fonódott most össze az utunk, remélem, sokáig megyünk még egymás mellett ebben a közös tanulásban.
A naplózást pedig ezentúl én is komolyan veszem. 🙂