Filmes analógiák 1. – A Bolond és Forrest Gump

Győri Zsuzsanna írása

Van az a jelenet a Forrest Gump című filmben, amikor Forrest úgy dönt, hogy futásnak indul. Anélkül, hogy tudná, hová tart, miért fut, vagy meddig fog futni. Maga mögött hagyja a múltat, csak az út van előtte, a végtelen lehetőségekkel teli jelen. Forrestnek sem terve, sem konkrét célja nincs.

Néhány napja újra megnéztem a filmet, és végig az járt a fejemben, hogy mennyire tökéletesen tükrözi a történet (és persze a főszereplő)

a Bolond lapjának jelentésrétegeit.

A Tarot Bolondja a kezdetet szimbolizálja, a pillanatot, amikor valaki kilép az ismeretlenbe, bízva abban, hogy az út majd a talpa alá gördül. A Bolond látszólag naiv és gondtalan, nyitott és bizakodó.

Tudja, hogy a legnagyobb igazságok a legegyszerűbbek is egyben.

Forrestnek éppen a korlátozott értelme és a naivitása a legnagyobb erőssége: nem tudja, hogy lehetetlen, tehát megcsinálja. A Bolond épp ilyen vakmerő naivitással indul az ismeretlen felé. Meri követni a szívét. Képes a világ gyermeki szemléletére. Mer szeretni.

Forrest Gump pontosan ezt az archetípust testesíti meg a filmben. A szó spirituális értelmében „bolond”: egyszerű, tiszta, és naiv őszinteséggel kimond és megtesz olyasmit is, amit mások nem mernek.

Nem próbálja megérteni a világ bonyolultságát, ehelyett a legegyszerűbb magyarázatokkal is megelégszik. Követi belső iránytűjét, amely valahogy mindig helyes útra vezeti. Rábízza magát a 20. század Amerikájának áramlására. Naivitása gyakran sodorja veszélybe, de mivel mindvégig a szívére hallgat, és csupa szeretettől vezérelt döntést hoz, így a helyzetekből végül mindig nyertesen jön ki

Forrest, ahogy a Bolond is, a jelenben él. Azt tanítja nekünk, hogy merjünk újra és újra rácsodálkozni az életre, merjünk kilépni a megszokott keretek közül. Bízzunk belső vezetőnkben. Ne higgyük el, hogy van lehetetlen, és akkor bármi sikerülhet.

A sorozat következő részében a Mágus lapjához keresek majd analógiát, addig is elvégzem a végső simításokat annak a 13 hetes önismereti programnak a mellékletein, aminek a Tudatos Analógiás Gondolkodás tréning nevet adtam, és ami reményeim szerint sokak életét segít majd megkönnyíteni!

A Tarot Nagy Arkánumának 22 lapjához kapcsolok filmes analógiákat ebben a sorozatban, amelynek többi részét >>ITT<< találod.