Filmes analógiák 5. – Az Uralkodó és A keresztapa: A hatalom rétegei

Győri Zsuzsanna írása

A Keresztapa (The Godfather, 1972., r. Francis Ford Coppola, szereplők: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan)

Ha meg akarjuk érteni a Tarot Nagy Arkánumának Uralkodó lapját, elég csak Marlon Brando ikonikus alakítására gondolni a Keresztapában (1972). 

Vito Corleone, a hírhedt maffiavezér, nem csupán a család patriarchája; ő egy archetípus, akire félelemmel vegyes csodálattal tekintünk. Az Uralkodó lapja – és az ehhez kapcsolódó archetípus – éppen ezt a kettősséget testesíti meg. Egy erős kéz, amely rendet, struktúrát és stabilitást biztosít. De vajon milyen áron? Ezt a kérdést feszegeti a lap – és a film is.

Az Uralkodó Tarot-lapja az autoritás és az irányítás megtestesítője. Az trónus, a korona és jogar: a dominanciát és a felelősséget egyaránt szimbolizálják. 

Az archetípus pozitívan megnyilvánulva képes kordában tartani és uralni a káosz erőit. Ő a világ rendjének őrzője. Ahogy Vito Corleone, úgy az Uralkodó is egy bástya: szabályokat teremt, és egy nála sokkal nagyobb rendszer működéséért vállal felelősséget.

A Keresztapa történetében Vito Corleone nemcsak egy maffiavezér, hanem a család fundamentuma, aki szigorúan saját értékei, szabályai és a lojalitás mentén hozza meg döntéseit. Az Uralkodó archetípus ereje többek közt abban rejlik, hogy képes létrehoznii mindazt, amit egy emberi közösség – vagy jelen esetben egy család – igényel: stabilitást és biztonságot.

Az Uralkodó nem pusztán egy despotikus vezető, ahogyan Vito Corleone sem csupán egy bűnöző. Mindkét karakter erős tudatossággal hozza meg döntéseit. Tudják, hogy a hatalom felelősség, aminek a személyes vágyakat gyakran alá kell rendelniük. 

Az Uralkodó és Vito Corleone egyaránt a stratégiai gondolkodás mesterei. Mindketten tisztában vannak azzal, hogy a hatalom nem csupán erőt, hanem éles elmét, megfontolt tervezést és hosszú távú célokat kíván. Corleone karaktere különösen jól példázza azt, hogyan lehet a hatalmat úgy használni, hogy az ne csak rövid távon, hanem generációkon keresztül fenntartható legyen. A lojalitásra épülő rendszerét úgy irányítja, hogy figyelembe veszi az összes szereplő mozgatórugóit, eközben nem veszíti szem elől a hosszú távú stratégiáját: megőrizni a család biztonságát és a hatalmat. Az Uralkodó archetípusához hozzátartozik, hogy hatalmát ne ösztönvilágának rendelje alá, hanem szisztematikusan és céltudatosan használja.

Az Uralkodó archetípusának legnagyobb kihívása az, hogy megtanulja igazságosan használni hatalmát: egy magasabb célt szolgálni vele. 

A Tudatos Analógiás Gondolkodás 13 hetes önismereti programomban az Uralkodó archetípusával is dolgozunk. Az önismeret útján meg kell találnunk azt a belső erőt és stabilitást, ami nemcsak minket, hanem a környezetünket is támogatja.

Találd meg belső Uralkodódat, alkosd meg saját szabályaidat, légy egyszerre önmagad ura és védelmezője. 🙂 💫

A Tarot Nagy Arkánumának 22 lapjához kapcsolok filmes analógiákat ebben a sorozatban, amelynek többi részét >>ITT<< találod.

kiemelt kép: Port.hu