Tűzszekerek (Chariots of fire, 1981.; r.: Hugh Hudson; szereplők: Ian Charleson, Ben Cross, Nicholas Farrell, Nigel Havers)
A Tarot Diadalszekér lapja a nagyobb cél szolgálatába állított akaraterőt, a győzelem felé vezető utat, a kitartást és az önfegyelmet jelképezi.
Több film is eszembe jutott, amikor ezen a lapon gondolkodtam, de végül a Tűzszekerek című film mellett döntöttem, mert úgy érzem, tökéletesen megragadja és átadja azt az üzenetet, amit a Diadalszekér közvetít. A két főszereplőnek egyaránt több belső és külső akadályt kell leküzdeniük, hogy céljukat elérjék – és végül mindketten el is érik.
A Tarot hetedik lapja egy diadalszekeret hajtó alakot ábrázol, aki két egymással ellentétes erőt irányít: egy fehér és fekete szfinxet. A két szfinx több dolgot is szimbolizál: egyrészt utalhatnak olyan titkos belső tudásra, amelyről addig fogalmunk sem volt; de jelképezhetik azokat az ellentétes erőket is, amelyeket igába hajtva gyorsan és magabiztosan haladhatunk célunk felé.
Az alak a szekéren stabilan áll, láthatóan minden kihívást a maga javára fordít, uralja mindkét erőt. A diadal kulcsa talán éppen ez: a feszültségeket és akadályokat nem megszüntetni kell (nem is lehet), hanem a megfelelő dolgokra irányítva a fókuszt, bölcsen irányítani.
A Tűzszekerek főszereplői éppen ezt a fegyelmezett erőt és kitartást testesítik meg. Eric Liddell és Harold Abrahams két különböző utat járnak be a sikerig (ami esetükben az olimpiai győzelem), közös bennük az, hogy bár más dolgok mellett, de mindketten mélyen elkötelezettek, és hisznek saját értékrendjükben.
Eric Liddell egy skót misszionárius, aki Isten dicsőségéért fut az 1924-es párizsi olimpián, Harold Abrahams pedig egy gazdag zsidó család fia, aki társadalmi elismerést szeretne kivívni a győzelmével. Liddell a vallási előírások miatt nem hajlandó vasárnapi versenyen indulni. Harold ezzel szemben szinte megszállottja a sikernek és a vele járó dicsőségnek: bármi áron győzni akar. Mindketten az életük nagy versenyében állnak helyt, ám ez a verseny nemcsak az atlétikai pályán zajlik. Önmagukat is le kell győzniük.
A Diadalszekér arra tanít, hogy a valódi siker azon múlik, hogy az élet versenyeiben meg tudjuk-e őrizni belső fegyelmünket, önazonosságunkat.
A Tűzszekerek szereplői belső iránytűjüket követik, és így képesek legyőzni a belső és külső akadályokat. Egyikük a vallási meggyőződéséhez hű, míg a másikat személyes ambíciói hajtják, de belső útjukat mindketten bejárják, önmagukat – így vagy úgy – mindketten legyőzik.
Nem az elismerés tesz győztessé, hanem a kemény munka és a céltudatosság.
Ha szeretnél rájönni, hogyan találhatod meg a belső erődet a sikerhez, csatlakozz a Tudatos Analógiás Gondolkodás® 13 hetes önismereti programhoz! Az analógiás gondolkodás, valamint a Tarot szimbolikája segít abban, hogy feltárd a téged gátló mintázatokat, és megtanuld irányítani energiáidat a céljaid elérése érdekében.
A Tarot Nagy Arkánumának 22 lapjához kapcsolok filmes analógiákat ebben a sorozatban, amelynek többi részét >>ITT<< találod.
kiemelt kép: