Ne félj a káosztól! — Tarot-naplók VI.

Csépányi László írása

VII. A diadalszekér

„Mi az első dolog, ami eszedbe jut erről a lapról?” – tette fel Zsuzsi a kérdést, mely minden ülésünket jellemzi. Mikor ehhez a kártyához értünk, az ő intuíciója világosan előttem áll még ebben a percben is, talán éppen azért, mert én ott egy pillanatra semmit sem tudtam mondani. Ez a fajta belső üresség időnként megjelenik nálam, mintha egy zen buddhista mester csendjét ölelném magamhoz. Csak ülök, nézek mélyen Zsuzsi szemébe a monitoron keresztül, és hiába próbálok bármit is mondani, a szavak nem találnak rám. Az akarás egyre inkább elmélyíti a csendet, míg végül tanítóm feloldoza a feszültséget, és folytatja helyettem.

„A diadalszekér az az állapot, amelyre mindannyian vágyunk. A helyesen meghozott döntések nyomán saját utunkra lépünk, és stabilan, kiegyensúlyozottan haladunk előre.”

Nézzük hát meg közelebbről a kártyát és szimbólumait. A kártyán egy királyfi, egy hős látható, aki diadalmaskodott a harcban, legyőzte az akadályokat. Kocsiját két szfinx húzza, egyik fehér, a másik fekete.

A hős mögött egy város képe dereng, melyet maga mögött hagyott. Ez az útra kelés a diadal jegyében zajlik, s a kártya egy új kezdetet, egy határozott igen-t sugall. IGEN. Most már birtokában vagy annak a tudásnak, melynek segítségével tovább léphetsz!

Lehet ez a kártya egy hétköznapi esemény pozitív megerősítése, de mivel a Nagy Arkánum egyik jelentős archetípusa, életünk fontos fordulópontját jelzi, ahol biztos kezekben tartjuk a gyeplőt.

A kocsihajtó magabiztosságot, önuralmat és elszántságot tükröz, ezekkel a tulajdonságokkal kiegyensúlyozva éli meg érzelmi és gondolati dimenzióit. Mi tarthatna vissza céljaid elérésében? Érdemes megfigyelni, hogy bár a kezében pálca vagy tekercs van, gyeplőt nem tart, ami arra utal, hogy

szellemi erejével képes irányítani ösztöneit.

A kártya hátterében álló város utalhat a szellem és a tudat imaginációjában rejlő intuitív képek materializálódására a hétköznapi világban. A kártya hetes számot viseli, amely a vallásokban és eredetmítoszokban gyakran felbukkanó, spirituálisan jelentős szám. Ez a szám befelé tekintő, meditatív, spirituális életet feltételez, ahol a hétköznapi helyzetek mélyebb jelentést nyernek.

Ha a hetes számot tovább bontjuk, az Uralkodóhoz és az Uralkodónőhöz érkezünk, akik egyesüléséből, a Szeretők lapján keresztül, egy új minőség jön létre – a királyfi alakja. (A maszkulin egót magához hívja az univerzális feminin erő, így jön létre egy új minőség, egyfajta áthatott tudat.)
A kereső, aki a Bolond lapjával indult útnak, legyőzve az akadályokat, most már magabiztosan halad tovább a beavatás stációin, a legbelső önvaló felé.

Saját életemre vetítve ez a feladat még előttem áll.

Bár a Diadalszekér már megmutatta magát, nem érzem, hogy teljesen birtokolnám belső világom fegyelmezett irányítását. Vagy talán mégis képes vagyok rá, csak valami hályog fedi szemem, és képtelen vagyok elhinni. Mindegy is, melyik eset áll fenn. Meditációval és befelé figyeléssel kell navigálnom tudatomat a megfelelő csendes tájra, hogy tisztán láthassak. Különben könnyen a lap negatív aspektusába fordulhat minden, egy kontrollálatlan, instabil állapotot előidézve, ami ha átmeneti is, kontraproduktív időszakot hozhat magával.

VIII. Erő

Szilveszterkor, egy baráti összejövetelen, az Erő lapját húztam 2024 kártyájának.

Amint már korábban is említettem, a tarotban vannak lapok, amelyek megmagyarázhatatlan módon közelebb állnak hozzám, és az Erő is ilyen. Ezért volt különösen jelentős, hogy éppen ezt húztam ezen az estén. Amikor megláttam a kártyát, azonnal megragadott a színösszeállításának köszönhető pozitív vibe: az élénk színek és a nyugalmat árasztó kép egy pillanat alatt magával ragadott.

Az Erő tarot lapja az akaraterő és a belső harmónia jelképéül szolgál. Az RWS (Rider-Waite-Smith) tarot pakliban az Erő lapján számos szimbólum található, amelyek mély jelentéssel bírnak. Érdekesség, hogy az Erő lapja különböző tarot paklikban eltérő számozással jelenik meg. Az RWS tarotban a VIII. lapként szerepel, míg például a Marseilles-i tarotban a XI. lapként található meg. Ez a különbség a számozásban és az elhelyezésben a paklik szimbolikájának és hagyományainak eltérő interpretációit tükrözi.

A kártyán egy fiatal nő látható, aki szelíden, de határozottan fogja (simogatja?) egy oroszlán fejét. Ez a jelenet a belső energiák feletti uralmat szimbolizálja. A nő nyugalma és kiegyensúlyozottsága az önmagunkkal való békét hivatott megjeleníteni, míg az oroszlán az ösztönöket és a nyers energiát képviseli, amelyet csak tudatossággal és szeretettel lehet irányítani. A nő fején virágkoszorú található, amely az ártatlanságot és tisztaságot jelképezi, míg derekán egy övként viselt virágfüzér az élet körforgását és a természetes ciklusokat idézi.

Az Erő lapjának felső részén egy végtelen jel (lemniszkáta) lebeg a nő feje felett. Ez a szimbólum az örökkévalóságot, a végtelen lehetőségeket és a szellemi hatalmat reprezentálja. A háttérben lévő hegyek és az égbolt stabilitást és a távolba tekintést szimbolizálják, ami arra utal, hogy a belső erő és harmónia eléréséhez szükség van a hosszú távú célok szem előtt tartására is.

Az Erő kártyája arra emlékeztet, hogy a belső harmónia eléréséhez nem elegendő a fizikai erő, érzelmi és szellemi egyensúlyra is szükség van. Ez a lap hangsúlyozza a belső béke és az önmagunkkal való összhang fontosságát, amely minden kihívás leküzdésének alapja. Az oroszlán szelídsége és a nő magabiztossága azt mutatja, hogy az igazi erő a szelídségben rejlik,

a belső béke pedig a legnagyobb győzelem.

Az Erő tarot lapjának üzenete számomra az, hogy találjam meg a belső egyensúlyt és harmóniát, hogy határozottan és tudatosan tudjam materializálni azt, amit az imaginációm középpontjába helyeztem. A belső harmónia megteremtése az első lépés a tudatos teremtés útján.

Az Erő kártyája azt sugallja, hogy önkontrollra és belső fegyelemre van szükségem, hogy sikeresen valósítsam meg céljaimat. Ahogy Terence McKenna mondta:

Ne félj a káosztól, mert az az univerzum alkotóereje.

Az Erő kártyája emlékeztet arra, hogy a káoszból születik az új rend, és a belső erő segít megteremteni a harmóniát a zűrzavar közepette. Ugyanakkor az Erő kártyája negatív aspektusokra is figyelmeztet: túlzott kontroll és dominancia, agresszió és türelmetlenség formájában is megnyilvánulhat. A kártya emlékeztet arra, hogy a belső erő és hatalom könnyen eltorzulhat, ha nem figyelünk a szelídség és a szeretet fontosságára.

Az Erő kártyája szintén az emberi lélek hagyományos, archetipikus erőit tárja fel előttünk.

A belső béke és harmónia nem csupán személyes győzelem, hanem az univerzális rend megtestesülése. Az alkimista beavatásban az Erő lapja az anyagi és szellemi világ egyensúlyát jelképezi. Az alkimista tudja, hogy az igazi transzmutáció nem az anyagban, hanem a lélekben történik. Az Erő lényege, hogy felismerjük: a belső harcok és kihívások által érhetjük el a magasabb rendű tudatosságot és a valódi belső békét. Az igazi erő abban rejlik, hogy képesek vagyunk harmóniában élni önmagunkkal és a világgal, felismerve a lét mélyebb összefüggéseit és törvényeit.


Feedback jegyzet:

Zsuzsi, úgy találta, hogy ezzel a lappal kapcsolatban tájékozottabb vagyok, mint általában és jók a meglátásaim itt is. Nagy hangsúlyt fektet arra, hogy ebben megerősítsen szinte minden alkalommal. Előfordul, hogy az ülések után napokkal később világosodnak bennem meg az összefüggések, amelyek Zsuzsi intuícióiból származnak, és olyankor finoman kódolt formában juttatja át a szűrőimen.

Utólag gyakran nehéz eldöntenem, hogy ez tudatos nála valójában, vagy egyszerűen a lényéből fakad ez a képessége. Újra meg kell említenem, az első bejegyzés óta eltelt idő távlatából, hogy megtiszteltetés számomra Zsuzsival együtt dolgozni.

Kiemelkedően intuitív, okos, mégis titokzatos tanítóm. A közös munka valamiért eddig zárolt energiákat nyit meg bennem, olyan mélységeket ér el, amelyek addig rejtve maradtak. Együttműködésünk során kölcsönösen inspiráljuk és erősítjük egymást, mintegy szinergiában működve.

A Tarot-naplók előző részeit >>ITT<< találod.